instagram facebook

PARACORD 550 - HISTORIA W KILKU ZDANIACH

 

 

Parachute cord (linka spadochronowa paracord 550) to lekka nylonowa linka typu kernmantle (z niem. rdzeń/kominek) posiadająca 7 wewnętrznych rdzeni chronionych przez tkaną osłonę nylonową, która zwiększa wytrzymałość i elastyczność całego sznura.


Paracord był pierwotnie używany jako zawieszenie amerykańskich spadochronów podczas II wojny światowej. Spadochroniarze po wylądowaniu często odcinali kawałki wytrzymałych linek i powodzeniem wykorzystywali je do innych zadań. Po blisko 70. latach od zakończenia wojny, linka spadochronowa stała się elementem popkultury, jest dostępna niemal na całym świecie oraz powszechnie użytkowana przez personel wojskowy, turystów, survivalowców oraz zwykłego „Kowalskiego”. Funkcjonalność i ogromne możliwości wykorzystania paracordu potwierdzili także astronauci w trakcie STS-82, drugiej misji serwisowej promu Discovery do Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

 

Co spowodowało, że paracord odniósł tak ogromny sukces na całym świecie? Nie ukrywajmy, na pewno przyczynił się do tego sztab marketingowców oraz... jego ogromna funkcjonalność, rzeczywista wytrzymałość i odporność mechaniczna. Współczesny paracord 550 ma osłonę wykonaną z 32 gęsto splecionych nylonowych nici oraz rdzeń składający się z 7 dwuwarstwowych rdzeni. Parametr 550 (249 kg) określa minimalny ciężar zrywający, należy jednak pamiętać, że jest to ciężar statyczny, a nie dynamiczny. Zastosowanie włókien syntetycznych powoduje, że linka spadochronowa jest odporna na skrajne warunki atmosferyczne, wilgoć oraz pleśń.
 

Zastosowanie paracordu może ograniczyć tylko jedna rzecz, nasza wyobraźnia. Linki paracord możemy użyć wszędzie tam, gdzie potrzeba coś zamocować, połączyć lub naprawić i improwizować. Idealnie sprawdzi się do budowy schronienia, jako linka biwakowa, sznurek na pranie, sznurowadła do butów, improwizowany pasek do spodni oraz w każdej sytuacji gdzie potrzebujemy po prostu wytrzymałego kawałka sznurka.

Paracord to także bardzo wdzięczny materiał, z którego wykonujemy nasze małe „dzieła sztuki”. Paracord w postaci zaplecionej bransoletki, smyczy lub breloka pełni rolę zapasu linki, przydatnej w wielu krytycznych sytuacjach, zwłaszcza poza miastem.
Wyroby z paracordu mają swoją oryginalną estetykę, nietuzinkowy styl, możliwość wyrażenia siebie oraz identyfikacji z ludźmi o podobnych zainteresowaniach. Paracord pomimo tego, że nie jest idealną linką outdoorową, ma jednak tę samą magię i klimat jak zapalniczki benzynowe oraz płyty winylowe, które nadal chętnie wybieramy, pomio „lepszych” rozwiązań.