KONSERWACJA I CZYSZCZENIE WYROBÓW Z PARACORDU - nasze porady praktyczne
Każdy miłośnik wyrobów z paracordu, pomimo usilnych starań zachowania plecionki w stanie czystości, staje w pewnym momencie przed koniecznością wyczyszczenia linki, chociażby z uwagi na przykry zapach lub jej zabrudzenie. W kilku praktycznych poradach postaramy się wskazać co można/należy, a czego nie zalecamy w przypadku czyszczenia linki paracord.
ZAKAZY
Z uwagi na zastosowany w produkcji paracordu nylon, odradza się pranie w wysokich temperaturach, stosowania wybielaczy i inwazyjnych środków piorących.
Nie wolno suszyć paracordu w wysokich temperaturach i wystawionych bezpośrednio na działanie promieni słonecznych ( zalecane jest schnięcie w temperaturze pokojowej lub na wolnym powietrzu )
ZALECAMY
Przede wszystkim zalecamy stosowanie cudownego środka naszych Babci i Dziadków, czyli sody oczyszczonej lub szarego mydła bez zapachu. Te ogólnie dostępne środki, mogą naprawdę zdziałać cuda. Usuwają nie tylko zanieczyszczenia, ale również tłuszcz, trudne do usunięcia plamy i nie wpływają jednocześnie na kolor paracordu i późniejszy zapach bransoletki.
Czy można prać ? Owszem pod warunkiem, że pierzemy bawełnę w temperaturze 40-60 stopni. By zapobiec "zniknięciu" bransoletki w pralce, możemy ją umieścić z małym dodatkiem mydła w ciemnych bawełnianych skarpetkach ( zalecane w przypadku zapięć z szeklą ) lub po prostu przypiąć do szlufki naszych jeansów lub bojówek.
Jeśli nie mamy czasu na pranie, wystarczy wymoczyć plecionkę z paracordu w ciepłej wodzie z dodatkiem ... tak, dokładnie tej samej sody oczyszczonej lub szarego mydła.
Kiedy zależy nam na usunięciu przykrego zapachu potu, można również zastosować powyższą kurację oraz wymoczyć paracord w ciepłej wodzie z dodatkiem ( najlepiej ) olejku cytrynowego lub innego o wybranym zapachu.
Paracord podobnie jak skarpetki, lubi śmierdzieć, dlatego powyższe procedury należy powtarzać regularnie